ana sayfa > SEO > Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO Nedir?

Pazartesi, 18 Ara 2017 yorum ekle yorumlara git

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO, tabiri caiz ise Anti-SEO olarak adlandırılır. Yani rakibinizin veya üçüncü bir kişinin, herhangi bir nedenle sitenize ters SEO yaparak sitenizin Google’da sıralamasını düşürmek ve sitenizin ceza almasını sağlama eylemidir. Bu konu Webmaster ve SEO uzmanları tarafından sıklıkla tartışılan bir konudur. Negatif SEO’ya rekabeti çok olan kelimelerde daha çok karşılaşılabilir.

Negatif SEO saldırısı yapan bir kişi temelde Black Hat SEO teknikleri ile sitenize saldırarak ceza aldırmaya çalışır. Böylece sizi, önemli anahtar kelimelerinizdeki sıralamanızdan düşürmeye çalışırlar. Bu saldırıları ayırt edebilmenin en zor yanı ise sitenize verilen bağlantılardır. Bazen sitenize gelen doğal bağlantıları da reddetmenin sitenize zararları fazladır. Önceleri bu saldırılar, düşük kalitede binlerce bağlantılar yoluyla veya sitenize verilen anahtar kelimeler için genellikle adult ve spam linkler yoluyla yapılırdı. Günümüzde ise bu taktik çok daha karmaşık bir hal almıştır.

Sitenize yapılan Negatif SEO saldırısı nasıl engellenir?

Bazen saldırıları ortaya çıkarmak veya bu saldırılar ile birlikte oluşabilecek çeşitli durumlara hazırlıklı olmanız önerilir. Zira alınabilecek birkaç basit önlem ile Negatif SEO saldırılarını herhangi bir zarar görmeden engelleyebilir veya bu saldırıların zararlarını minimuma indirebilirsiniz. Siteniz için alacağınız önlemlerin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Güncellik: Size yardım edebilecek uzmanlarla görüşün veya webmaster topluluğu ile bağlantıda kalın. Bu sayede, saldırıya nasıl maruz kaldığınızı farklı kaynaklardan öğrenmiş olursunuz. Unutmayın ki bilgi güçtür.
 • İçeriğinizi doğrulayın: Copyscape gibi araçları kullanarak sitenizin özgünlüğünü kontrol edin. Kopya makaleniz var ise derhal kaldırın.
 • Güvenli erişim: İlk olarak web sitenizin yönetici bölümünü güvenli hale getirin ve başkaları tarafından tahmin edilemeyen parolalar oluşturun; en önemlisi ise parolanızı sık sık değiştirin. Sitenizde farklı oturumlar var ise erişim detaylarınızı asla e-posta ile göndermeyin. Ayrıca wordpress kullanıyorsanız, veri tabanı ilk eki olan “wp” adını değiştirin; bu sayede, olası bir saldırıda “wp” adının tahmin edilmesi zor olacaktır. Sitenize SSL sertifikası alarak ziyaretçilerinizin güvenli oturum açmalarını sağlayın.
 • Bağlantılarınızı takip edin: Sitenize verilen bağlantıları sık sık kontrol edin. Eğer söz konusu bağlantılarda ani yükselişler görüyorsanız bunların temiz olup olmadığını kontrol edin ve şüphelendiğiniz bağlantılara acil müdahalede bulunup web yöneticisi araçlarını kullanarak gelen bağlantıları engelleyin.
 • Düzenli Yedekleme: Sitenize yapılabilecek olası bir hacker saldırısında çabuk toparlanabilmeniz için sitenize ait en güncel dosyaların yedeğini mutlaka elinizde bulundurun. Ayrıca; sitenizde, dosyanıza bazı kodlar yüklenmişse bunları orijinal dosyalarınızla karşılaştırın.
 • Site hızınızı kontrol edin: Web sitenizin hızının son zamanlarda yeni bir eklenti eklememenize rağmen aniden yavaşladığını fark ederseniz ve bu sorun bulundurduğunuz dosyalardan kaynaklı değil ise siteniz bir DDos saldırısı altında olabilir. Bu saldırıyı engellemek için hızlı bir şekilde barındığınız firmayla iletişime geçin. Google yönetici araçlarından, sitenizin sağlık kısmındaki tarama hatalarını sık sık kontrol edin. Sitenize zarar veren kodlara veya diğer faktörlere anında müdahale edin.
 • Zararlı bağlantıları engelleyin: Sitenize verilen bağlantılarda aşırılık gördüğünüz zaman fazla gördüğünüz bağlantıları anında engelleyin. Bu gibi durumları, arama motoru tarafından cezalandırıldıktan sonra fark etmemiz, sitemize verilen hasarı onarmak için geç kaldığımıza işaret eder.
 • Uzmandan yardım almak: Web sitenizi olası bir Anti-SEO saldırısından korumak için veya yapılan saldırıya müdahale etmek için bir uzmandan yardım alıp web sitenize en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayın.
Categories: SEO Tags: ,
 1. Ayşe Körpe
  Cuma, 19 Nis 2019 zamanında 04:51 | #1

  Teşekkür ederim bilgi için

 1. şimdilik geri bağlantı yok